Скандинавський стиль – це особлива течія у архітектурі і дизайні інтер’єру. Самобутність і неповторність країн Скандинавського півострова, таких як Норвегія і Швеція, і близьких за духом Фінляндії і Данії, були покладені в основу створення окремого архітектурного і дизайнерського напрямку, який прийнято називати скандинавським стилем. Традиційний скандинавський інтер’єр асоціюється з простотою, раціональністю і демократичністю. Йому притаманні натуральні матеріали, лаконічні форми, екологічність і якість.

Кожен народ має своє уявлення про архітектуру і дизайн житлового простору. Це пов’язано як із національними традиціями, так і з природними особливостями того чи іншого регіону. Скандинавія, цей край суворої і красивої природи на півночі Європи – не виключення. І хоча у кожній, окремо взятій, країні можна простежити свої особливості, спільні для усіх скандинавських культур, принципи побудови, організації простору і внутрішнього оздоблення інтер’єру безпомилково вкажуть на його стилістичну належність. Норвегія, Швеція, Данія і Фінляндія – усі ці північні країни об’єднані однією архітектурною традицією. Частково це пов’язано з тим, що їх історичний розвиток був схожим – вони не потрапили під вплив могутньої Римської імперії, порівняно довго залишаючись язичницькими. Власне, саме язичницький спадок став однією із основних тем прекрасної архітектури «північного модерну», найцікавіші зразки якого представляє архітектура Фінляндії. Крім того, формуванню скандинавського стилю у архітектурі і інтер’єрі сприяли загальні особливості географії: ламана берегова лінія, велика кількість фіордів, холодний і суворий клімат, багатство гір і озер, величезні лісові масиви. Саме значною кількістю лісу обумовлена популярність у Скандинавії деревини – дерев’яне зодчество з давніх часів було тут основним видом будівництва.

Вже на самому початку ХХ ст. культура скандинавських народів почала помітно впливати на сусідні європейські країни. У цей період саме у Скандинавії зародилась нова філософія дизайну, що відіграла суттєву роль у становленні сучасної естетики житла і меблів. Це відбулось не випадково: сувора і довга зима, коротке і прохолодне літо, круті дахи, маленькі вікна, брак сонячного світла і яскравих барв у природі зумовили інтерес до затишного житла і красивих меблів. Цей інтерес майже переріс у культ, а безпечний, теплий і затишний дім став символом благополуччя і успіху.

Для скандинавських дизайнерів стало характерним поєднання інтересу до національних традицій, коли прикладне мистецтво широко використовувалось у побуті, і пошук нових функціональних вирішень. А традиційна любов до природних матеріалів, передусім до дерева, поєднується із прагненням до використання нових технологій його обробки і нових матеріалів: хромованого металу, скла, плетених елементів, декоративних тканин.

Основоположником скандинавського стилю можна назвати фінського архітектора і дизайнера Алвара Аалто, що у 20-30 рр. ХХст. створював гнуті меблі з берези. Уже у 50-ті роки меблі Аалто почали вважатись класичним втіленням «нордичного характеру» інтер’єру, а лаконічне оформлення приміщення підкорило європейські країни своєю природністю і функціональністю.

Інтер’єр у скандинавському стилі неможливий без відчуття простору – кімнати не повинні бути перевантажені речами та меблями. Одна із основних таємниць створення ілюзії безмежного простору – використання одного кольору у оздобленні стін, підлоги і стелі. У організації простору звертає на себе увагу раціональність і лаконічність. Для цього стилю характерні чисті лінії і прості форми із властивою їм простотою і природністю. Прямокутні у плані, досить просторі приміщення, завантажені лише необхідними меблями. Загалом же, скандинавський стиль вимагає особливої дисципліни, оскільки правильну організацію простору дуже легко порушити. Таким чином дизайнерам доводиться особливо ретельно, до дрібниць, продумувати усі деталі обстановки. Оскільки інтер’єр у скандинавському стилі позбавлений зайвих деталей, то на перший погляд він надзвичайно нагадує концепцію мінімалізму. Проте скандинавський стиль надзвичайно своєрідний і самобутній. І навіть значний вплив європейських культур не зміг стерти риси у архітектурі і дизайні, притаманні лише для скандинавського стилю.

Однією із найбільш виразних особливостей цього стилю є використання натуральних природних матеріалів, таких як дерево і камінь. Натуральні матеріали використовуються як зовні, так і при оздобленні інтер’єру приміщення, підкреслюючи ту обставину, що скандинавський стиль був народжений потомками вікінгів і суворих північних народів. Крім того, така популярність деревини обумовлена і великими просторами лісових масивів, якими славиться Скандинавія. Навіть особливий тип меблів, названий скандинавським, відомий саме своїми вишуканими дерев’яними конструкціями. Однак, зрозуміло, що у такому інтер’єрі використання дерева не обмежується меблями – дерев’яними часто бувають і підлога і стіни і навіть стеля. При цьому деревина оброблена дуже просто і лаконічно: підлога спеціальним чином відбілюється, стіни вкриваються легким захисним шаром лаку чи напівпрозорої фарби. Для оздоблення дерева часто використовують скляні чи плетені елементи, оригінальні, переважно натуральні тканини, хромовану сталь і т.д. З іншого боку поряд із деревиною і сучасними матеріалами можна зустріти кам’яну чи цегляну кладку. Таким чином, у скандинавських інтер’єрах гармонійно переплітаються національні традиції і сучасні тенденції.

Ще на початку минулого століття скандинавський стиль меблів став визнаним фаворитом на усіляких меблевих виставках. Ці меблі відрізнялись легкістю і вишуканістю конструкцій, що досягалось шляхом застосування новаторських розробок дизайнерів із Данії. Саме вони запатентували спосіб виробництва меблів із лущеного шпону, для отримання якого використовувалась головним чином деревина із бука і дуба. Використання саме цієї технології забезпечило скандинавським меблям вражаюче поєднання міцності і витонченості конструкцій. Скандинавські меблі також підкорили усіх своєю практичністю і зручністю зборки. Модульні меблі представлені скандинавськими дизайнерами відкривали широкі перспективи економічного використання житлового простору. Адже крім усього іншого такі меблі відрізнялися високою функціональністю (слід зазначити, що ця ознака взагалі є характерною рисою скандинавського стилю).

Форми і лінії таких меблів прості і лаконічні, що віддзеркалює загальну концепцію скандинавського інтер’єру. Різноманітні стінки, шафи, полиці, тумби, столики надзвичайно практичні, мають модульні системи, за рахунок світлих кольорів полегшують інтер’єр, сповнюючи його гармонійною симетрією ліній. М’які меблі також прості за формами. Оббивка виконується як із цупких натуральних тканин, так і із шкіри та замші. Зазвичай дизайнери воліють приховувати каркасну основу м’яких меблів за оббивкою, що надає меблям завершеної форми і забезпечує гармонійне поєднання з корпусними меблями. Розмаїття текстильних оббивок також є однією із характерних рис скандинавського стилю. Їх широко використовують щоб вигідно підкреслити природні світлі відтінки натурального дерева, що є основою для меблів. Так для контрасту використовують текстильні чохли і яскраві подушки, що стають акцентами усього інтер’єру.

Меблі скандинавських дизайнерів, крім уважного відношення до національних традицій, відрізняються широким використанням природних матеріалів – і не тільки дерева. Метал, шкіра, натуральний текстиль (льон і шерсть), а також кераміка – матеріали без яких не можливо уявити шведські, фінські чи датські меблі. Меблі і аксесуари створені дизайнерами з північних країн, відрізняються не лише екологічністю, але і унікальним поєднанням естетики з функціональністю. У предметах побуту усе надзвичайно продумано щоб забезпечити максимальний комфорт – від міцного кріплення деталей, надійних механізмів трансформації (що забезпечує компактність чи нові функціональні можливості меблів) до красивої і довговічної фурнітури. Більше того такі меблі майже універсальні і чудово впишуться у більшість сучасних стилів. Вони практичні, зручні і роками не виходять із моди саме тому, що мають оптимальну конструкцію і форму.

Велику увагу при створенні інтер’єру у скандинавському стилі слід приділити кольору. Саме він дозволяє досягти атмосфери легкості і чистоти. Скандинавські дизайнери традиційно надають перевагу легким прохолодним і теплим відтінкам морської хвилі, хвої, піску і снігу. Тому у кольоровій гамі скандинавського інтер’єру, як правило, домінують білий і синій. Однак, надзвичайно активні і інші кольори – м’яка приглушена зелень, різноманітні відтінки сірого, бірюзового, янтарно-жовтого. Загальний колорит інтер’єрів – світлий, ніби акварельний, з великою кількістю теплих акцентів: жовтого, молочно-білого, світлої теракоти. Вибір такої палітри не випадковий. Вона обумовлена браком природного сонячного світла і яскравих барв, через суворий характер північної природи. Тому скандинавські дизайнери прагнуть наситити оселю теплом і радісним кольором, створивши враження яскравого сонячного дня за вікном.

Особливого значення вони надають освітленню. Зрозуміло, що перевага надається дефіцитному природному світлу, тому штори, як правило легкі і напівпрозорі. Важкі гардини не користуються популярністю. Майже напевне у скандинавському помешканні буде багато панорамних вікон, через які так зручно насолоджуватись довколишнім ландшафтом. Але оскільки природного світла у північних країнах все ж бракує, у інтер’єрах використовується велика кількість освітлювальних приладів. Це можуть бути великі настільні лампи із тканинними абажурами, торшери, настельні світильники різних форм та розмірів, точкові чи закріплені на металевому каркасі. Скандинавський дизайн відрізняється творчим підходом до комбінування і поєднання, здавалося б, таких різних ламп. Відповідно до загальної концепції стилю при розробці освітлення головний акцент робиться на красу, лаконічність форм, функціональність і комфорт.

Ще одна типова риса інтер’єру по-скандинавськи - симпатія до предметів прикладного мистецтва, що не переходить, однак, розумних меж. Для скандинавського стилю зовсім не притаманна надмірна вибагливість і перевантаженість деталями (навіть рамки для картин і фотографій обираються, як правило, тонкі і легкі). Це одразу відрізняє цей стиль від близького, на перший погляд, стилю кантрі. Щоб розбавити на великих поверхнях одноманітність стін їх можна прикрасити аквареллю чи фотографіями.

Аксесуари слід підбирати керуючись тією ж кольоровою палітрою, що і при вирішенні усього інтер’єру загалом. Однак слід надати перевагу більш насиченим відтінкам, таким як бірюза, кобальт, соковита зелень, аквамарин.

Пастельна гама потребує надзвичайно делікатного наповнення, ідеально доповнюють інтер’єр у скандинавському стилі і білі аксесуари простої форми. Це можуть бути і керамічні вази і декоративні блюда і світильники різних форм і розмірів молочного кольору. Навіть простий журнальний столик із світлих порід дерева буде вдалим доповненням для такого ніжного інтер’єру. Також надзвичайно вдало підкреслять скандинавський інтер’єр предмети з кольорового скла. Вони вигідно підтримають загальний колорит і разом з тим не перевантажать обстановку. Вироби із скла ніби символізують тисячі озер Скандинавії. А прозорі і невагомі форми відкидають промінці світла, що надає кімнаті своєрідного сяйва.

Ще однією особливістю скандинавського інтер’єру є велика кількість зелені – декоративні рослини у світлих керамічних горщиках на підлозі, на столах у вишуканих вазах, і навіть підвішені на стінах у декоративних кашпо. Звичайно, коли за вікном місяцями лежить сніг, а світла пора доби майже співпадає зі тривалістю з часом який займає дорога на роботу, приємно побачити живі рослини як нагадування про те, що літо усе таки існує. І цю і інші особливості скандинавського інтер’єру слід взяти на озброєння і нам, щоб додати нашій оселі світла і тепла.

Для того щоб уникнути надмірної суворості і аскетизму квартири, можна сміливо перейняти любов шведів до «хенд-мейду». Диванні подушки, чохли для крісел, кашпо, занавіски із підібраною за кольором вишивкою і оздоблені цупким домотканим мереживом нададуть кімнаті особливого затишку і тепла справжнього сімейного вогнища. Разом з тим у декорі скандинавського стилю поряд із вишуканістю і м’якістю присутня певна дикість і первісність, ймовірно, успадкована від древніх вікінгів і мореплавців, що колись заселяли ці землі і справили значний вплив на формування цього напрямку. Скандинавська архітектура дивовижно органічна, цільна і чудово гармоніює з оточуючим середовищем. Можливо саме у цьому продуманому і споглядальному підході до життя, який починається з будинку, і таїться секрет багатовікового благополуччя потомків вікінгів.

У наш час скандинавський стиль широко використовується для створення інтер’єрів і будівництва споруд. А його екологічна схильність до природних матеріалів робить його ще більш актуальним. Замість епатажу, притаманного деяким сучасним напрямкам, у скандинавському стилі ми знаходимо спокій і впорядкованість. Разючий контраст з хаосом і суєтою оточуючого середовища сприятливо впливає на нервову систему людини. Напевне, тому у цього стилю так багато шанувальників

У цілому ж, скандинавський стиль це архітектурний гімн сонячному світлу і природі. Обравши його для оздоблення інтер’єру, Ви зможете наблизитись до суті скандинавських народів і природи цих місць.